Introduction > About preparations > Information about preparations
 

 

Peptidové ultrafiltráty Reconvel® 

Peptidové ultrafiltráty Reconvel® sú inovatívne výživové doplnky II. generácie. Ide o bunkové extrakty získavané z  jednotlivých orgánov, sústav živočíšnych organizmov a buniek rastlín, húb a živíc za pomoci tangenciálnej crossflow filtrácie. Preparáty Reconvel sú preto zložené z peptidov a ďalších organických a anorganických látok s nízkou molekulovou hmotnosťou do 5 kDa a sú tak koncentrovaným zdrojom živín a iných látok s výživovým a fyziologickým účinkom pre organizmus. Ich výhodou je, že preparáty obsahujú samotné častice a stavebné časti zdravých buniek.

Na ich výrobu sa využíva výlučne biologický materiál:

  • živočíšneho pôvodu - na báze natívnych peptidov z tkanív a orgánov jevenilných zvierat (preparáty XENO)
  • rastlinného pôvodu  - z častí buniek odobratých z pletív rastlín a húb (preparáty FYTO ) 

Aplikácia výživových doplnkov Reconvel® zabezpečuje prísun peptidov a ďalších organických a anorganických látok do buniek pre priblíženie sa k biologickej a fyziologickej rovnováhe organizmu. (molekly s nízkou molekulovou hmotnosťou do veľkosti 5 kDa z organických tkanív a pletív)

5 kDa v praxi

Rozmer voľných peptidov, alebo peptidov odseparovaných od väčších reťazcov aminokyselín umožňuje jednoduchú penetráciu cez bunkové membrány, čím je zabezpečené ich pôsobenie vo vnútri bunky. Výhodou je, že preparáty obsahujú samotné častice a stavebné časti zdravých buniek. 

 

Princíp orgánovej špecificity - XENO preparáty

Tieto preparáty využívajú princíp orgánovej špecificity (homológie). Tieto princípy zdôrazňujú, že bunky rovnakého typu, napríklad kardiomyocyty v srdci, majú podobné vlastnosti naprieč rôznymi stavovcami. Podobnosť nie je obmedzená len na morfologické charakteristiky buniek, ale aj na molekulárnu úroveň, kde proteíny a malé molekuly vykazujú značnú zhodu vo svojej štruktúre a funkcii.

Princíp orgánovej špecificity znamená, že bunky toho istého orgánu majú v rámci rôznych druhov podobné vlastnosti a funkcie. To znamená, že srdcové bunky, nervové bunky alebo bunky pečene budú mať veľmi podobné štruktúrne a funkčné vlastnosti bez ohľadu na to, či pochádzajú z človeka alebo iného stavovca. Princíp homológie odkazuje na evolučnú podobnosť medzi molekulami, najmä proteínmi a kontrolnými molekulami, naprieč rôznymi organizmami. Táto podobnosť je výsledkom spoločného evolučného pôvodu a znamená, že proteíny z rôznych organizmov často plnia podobné funkcie.

Ultrafiltráty z buniek z rôznych zvieracích tkanív môžu byť preto použité na podporu regenerácie a revitalizácie ľudských tkanív. Tieto ultrafiltráty obsahujú biologicky aktívne molekuly, ktoré môžu nahradiť nefunkčné alebo poškodené bunkové štruktúry a iniciovať ich opravu a regeneráciu.

Používanie orgánových peptidov ma dlhodobý až trvalý účinok a ich merateľné alebo subjektívne vnímané pôsobenie je citeľné po 4–10 týždňoch. Rastlinné peptidy fungujú principiálne podobne, zväčša však majú symptomatický účinok, čiže pôsobia takmer okamžite v horizonte hodín. Ich účinok je následne merateľný alebo subjektívne vnímaný počas celého obdobia používania peptidov. Reťazová reakcia „absorpcia – transport – inkorporácia“ musí prebehnúť, aby bolo možné pozorovať efektívne funkčné / štrukturálne zlepšenie.


V portfóliu sa aktuálne nachádza 21 druhov perorálne užívaných bioaktívnych preparátov s koncentráciou 500 až 4500 µg/ml a 11 druhov funkčnej kozmetiky
Všetky produkty sú registrované a evidované v registri výživových doplnkov Úradu verejného zdravotníctva SR:  https://crvd.sk/category/cell-core-laboratory-s-r-o

 


Výdaj Nie je viazaný na lekársky predpis
Typ produktu Potraviny a výživové doplnky
Legislatívne zatriedenie            Výživové doplnky
Aplikačná forma radiačne vysterilizované ampulky s hermetickým uzáverom – Sublingválne podanie
Dodávatelia            Cell Core Laboratory s.r.o.
Držiteľ rozhodnutia  Cell Core Laboratory s.r.o.

 

Užívanie peptidových ultrafiltrátov Reconvel® je pre užívateľa komfortné. Jednotlivé zložky obsiahnuté v preparátoch  sa do organizmu vstrebávajú (difundujú) do krvi cez tkanivá pod jazykom (sublingválne podanie) alebo u krémových foriem preparátov prostredníctvom pokožky (lokálne). Pre detailnejšie informácie o postupe užívania preparátov kliknite sem


 

Doplňujúce informácie

Molekulová hmotnosť organických a anorganických zložiek vo výživovom doplnku je štandardizovaná do molekulovej hmotnosti do 5 kDa, čiže veľkosti 1–2 nm. Rozmery voľných peptidov, alebo peptidov odseparovaných od väčších reťazcov aminokyselín umožňujú jednoduchú penetráciu cez bunkové póry, čím je zabezpečené jeho pôsobenie vo vnútri bunky. Okrem toho, základné elektromagnetické prvky obsiahnuté vo fetálnych orgánoch a tkanivách sú tiež životne dôležité pri dodávaní bunkových informácií do riadiaceho mechanizmu jednotlivých buniek a ich vzájomných vzťahov s rôznymi inými bunkami, tkanivami a orgánmi. viac v štúdii

Jednotlivé špecifické ultrafiltráty sú zložené z peptidov a ďalších organických a anorganických súčastí získaných z buniek jednotlivých orgánov, sústav živočíšnych organizmov a buniek rastlín, húb a živíc pre priblíženie sa k biologickej a fyziologickej rovnováhe. Ako zdroj spracovania pre xenopreparáty slúžia výhradne tkanivá juvenilných zvierat. V prípade fytopreparátov sú zdrojom živé a čerstvé rastliny, u niektorých vzácnych druhov sa jedná o rastliny a huby sušené pri teplote do 40 stupňov Celzia. Na zabezpečenie stability a aktivity látok vo výživovom doplnku sú preparáty v izotonickom fyziologickom roztoku so stabilným pH.

 

Základné peptidové druhy

Peptidov je nesmierne veľa druhov a vykonávajú v organizme celý rad životne dôležitých činností. Medzi základné druhy peptidov patria proteíny, prenášače, enzýmy, hormóny, neuropeptidy, alkaloidy, antibiotiká, či štrukturálne komponenty. Produkty Reconvel majú v svojom zložení obsiahnuté všetky z nich.

Proteíny - Peptidy sú stavebnými molekulami bežnejšie známych proteínov. Všetky peptidy sú zložené z aminokyselín, ktoré sú spolu chemicky viazané. Peptidy sa líšia vo veľkosti od dvoch aminokyselín - dipeptidy, po tisíce spolu previazaných aminokyselín - polypeptidy. Spoločné väzby peptidov tvoria takzvané proteíny, alebo bielkoviny.

Prenášače - Všetky bunky majú ochrannú membránu, ktorá bráni väčšine látok ľahko prechádzať do bunky. Niektoré peptidy fungujú ako prenášače, ktoré umožňujú látkam potrebným pre telo prejsť do buniek cez bunkové membrány. Napríklad prenášače glukózy sú nevyhnutné pre putovanie glukózy z krvi do svalu alebo iných buniek, aby bola využitá na energiu. Podobne aj bunkové splodiny môžu opustiť bunku vďaka peptidovým prenášačom.

Enzýmy - sú biologické katalyzátory, ktoré urýchľujú metabolické reakcie. Väčšina enzýmov sú peptidy. Stovky enzýmov sa nachádzajú v celom tele, aby urýchlili reakcie podieľajúce sa na rade procesov. Tieto procesy zahŕňajú trávenie potravy, produkciu energie a spájanie bunkových komponentov.

Hormóny - sú typy peptidov, ktoré prenášajú signály medzi žľazami a bunkami v celom tele, čím napomáhajú ovládaniu telesných funkcií. Pôsobia ako biologický poslovia nesúci krvou informáciu z jedného tkaniva do iného. Medzi príklady peptidových hormónov patria napríklad tie, ktoré sú zapojené do regulácie hladiny glukózy v krvi, ako je inzulín a glukagón a tie, ktoré regulujú chuť k jedlu, ako je grelín a leptín. Hormóny ako inzulín, ľudský rastový hormón, gastrín a oxytocín sú peptidy, ktoré sú bežné hormóny, vytvárané v žlazách a orgánoch s vnútornou sekréciou, napríklad v obličkách, žalúdku, črevách a pečeni.

Neuropeptidy - sú produkované v mozgu a sú súčasťou nervových tkanív. Tieto peptidy fungujú ako informačné procesory v celom tele, kde prenášajú signály spúšťané z mozgu. Bežnou formou neuropeptidov sú napríklad endorfíny.

Alkaloidy - sú peptidy, ktoré sa bežne nachádzajú pri vývoji obranných mechanizmov v hubách, rastlinách a malých zvieratách, ako sú kôrovce. Ergotamín, pandamine a dynorfin sú typy alkaloidných peptidov, ktoré sa podieľajú aj na ochrane a imunite ľudského organizmu.

Antibiotiká - sú peptidy, ktoré zabraňujú rastu mikroorganizmov v tele. V ľudskom tele je ich prítomnosť určená na zahubenie baktérií spôsobujúcich ochorenia.

Štrukturálne komponenty - Peptidy sú tiež konštrukčnými prvkami v tele. Keď peptidové reťazce dosiahnu väčšiu dĺžku, tvoria proteíny, ktoré sú základnými stavebnými kameňmi pre časti ľudského tela, zvierat a rastlín. Napríklad, peptidy aktín a myosín sú dôležitými konštrukčnými prvkami svalov. Peptidy tiež prispievajú k tvaru kostí a ich pevnosti. Keratín tvorí časť vlasov a nechtov. Kolagén je súčasťou šliach a väzov.

 

Odborný výklad o peptidoch


Peptidy sú reťazce aminokyselín spojených peptidickou väzbou - väzba c-konca jednej aminokyseliny s n-koncom druhej aminokyseliny. Podľa počtu aminokyselín, ktoré tvoria peptid hovoríme o oligopeptidoch (2-10 aminokyselín), polypeptidoch (11-100 aminokyselín) a bielkovinách (101 a viac aminokyselín).

Peptidy plnia v organizmoch mnoho rôznych funkcií: od tripeptidu glutation, ktorý je kofaktorom enzýmu a chráni rastliny aj živočíchy pred oxidačným stresom, cez peptidy s hormonálnym účinkom ako napríklad oxytocín či vazopresín, neuromodulátory ako enkefalín alebo endorfín, prírodné antibiotiká, toxíny rastlín, húb, včiel, hadov alebo peptidové alkaloidy. Peptidy prirodzene sa vyskytujúce v ľudskom tele sú dôležité pri všetkých kľúčových biologických funkciách, ako napríklad regulácia cukru v krvi alebo správna funkcia žliaz s vnútornou sekréciou, či jednotlivých orgánov a sústav.

Prirodzene vyskytujúce sa látky v organizmoch je možné využiť v prospech organizmu, alebo jeho jednotlivých orgánov. Ich unikátny charakter a absencia negatívnych vplyvov na ľudský organizmus z nich robí atraktívnych kandidátov pri prevencii porúch a chorôb.

Jednotlivé špecifické ultrafiltráty sú zložené z peptidov a ďalších organických a anorganických súčastí získaných z buniek jednotlivých orgánov, sústav živočíšnych organizmov a buniek rastlín, húb a živíc pre priblíženie sa k biologickej a fyziologickej rovnováhe. Tieto bioaktívne zložky majú podporný, regeneračný a ochranný účinok.

Molekulová hmotnosť organických a anorganických zložiek vo výživovom doplnku je štandardizovaná do molekulovej hmotnosti 5 kDa, čiže veľkosti 1–2 nm. Nízka molekulová hmotnosť a malý rozmer užívaných bioaktívnych látok zabezpečuje vstrebávanie krvným riečiskom pod jazykom v ústnej dutine. Na zabezpečenie stability a aktivity látok vo výživovom doplnku sú tieto uchovávané v izotonickom fyziologickom roztoku so stabilným pH. (0,9% vodný roztok chloridu sodného, obsahujúci 9g NaCl v 1 litri roztoku. Jedná sa o roztok izotonický, t.j. s približne rovnakou osmolalitou 308 mmol/kg v porovnaní s krvnou plazmou)

Výskum ukázal, že účinky bioaktívnych látok majú vysokú špecifickosť na určené cieľové receptory. Tu sa zapájajú do komunikačného mechanizmu „bunka – bunka” a naštartujú regeneračné a revitalizačné procesy. Vysoká špecifickosť tiež redukuje šance nebezpečných interakcií s inými látkami a signifikantne znižuje vedľajšie účinky výživového doplnku.


 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Full (Desktop) version